חמש סיבות וחמישה פתרונות לתופעת נשירת שיער

נשירת שיער היא תופעה שכיחה אצל גברים ונשים כאחד. כ-80% מהגברים יתקרחו בשלב מסוים בחיים, בעוד הרוב המוחלט של הנשים לא יתקרח. עם זאת, אחוז גדול מהנשים יסבול מנשירת שיער קלה עד חמורה, שתיצור אצלם מראה של שיער דליל. בממוצע אנו מאבדים בין 50 ל-100 שערות ביום, אך במקום השערות שאבדו צומחות חדשות.

עם הנתון הזה, איך נדע מתי נשירת שיער נחשבת לבעיה שדורשת טיפול? כאשר יותר שיער נושר מאשר צומח ומתחילים להיווצר אזורים דלילים – נדע שיש לנו בעיה. אם אינכם בטוחים, תוכלו לבצע מבחן: משכו קבוצת שערות מראשכם. אם יוותרו בידיכם חמש שערות או יותר, סביר להניח שאתם סובלים מנשירת שיער.

מה הם הגורמים לתופעה של נשירת שיער?

נשירה והתקרחות יכולות לנבוע מגורמים רבים. אלו את חמש הסיבות העיקריות:

  • גנטיקה: על זקיקי השיער שלנו קיימים קולטנים המזהים את הורמוני המין שלנו, ונקשרים אליהם, דבר שגורם למערכת החיסונית שלנו לתקוף את הזקיקים. ככל שיש לאדם מסוים יותר קולטני הורמונים, כך עולה הסיכוי שלו להקריח
  • חוסר בוויטמינים חיוניים, בברזל ובחלבונים. החוסר יכול להיווצר עקב תזונה לא מאוזנת או עקב מצבים רפואיים מסוימים
  • מזג האוויר (בעיקר סתיו וחורף) עלול להגביר את התופעה של נשירת שיער
  • מחלות זיהומיות או כאלו המלוות בחום עלולות לגרום לנשירה בחודשים הראשונים שלאחר המחלה
  • לידה היא גורם משמעותי של נשירת שיער. התופעה מתחילה לרוב חודשיים – שלושה לאחר הלידה ועלולה להימשך זמן רב

לא חייבים להשלים עם נשירת שיער

התופעה של שיער דליל או קרחת אינה נעימה, אך למרות שהיא לרוב גנטית, אין סיבה שתשלימו עמה. לכל הגורמים לנשירת שיער יש גם פתרונות ועם אבחון נכון של הבעיה, תוכלו להתאים לה טיפול שיכול לשנות את התמונה. ומול חמשת הגורמים העיקריים עומדים חמישה פתרונות עיקריים.

טיפול על בסיס הורמונלי

מאחר שהבעיה נובעת מהורמוני המין, מטרת הטיפול היא להפחיתם. קיימות בשוק תרופות כגון פרופסיה, שמונעת באופן חלקי את ייצור החומר שנצמד לזקיקים מבלי לפגוע ברמת הטסטוסטרון בגוף. כך נמנעת נשירת השיער ולעתים אף נצפית צמיחה מחודשת. התרופה ניתנת בכדורים על ידי מרשם רופא בלבד.

טיפול בתזונה ו-וויטמינים

במידה שנשירת השיער נובעת מחוסרים תזונתיים, ניתן להשלימם על ידי נטילת טבליות. רצוי לערוך בדיקת דם לגילוי החסרים ולהיוועץ באיש מקצוע מתחום התזונה. השלמת החוסרים בגוף תמנע נשירת שיער ובמידה שאין בעיה נוספת, עם הזמן השיער יחזור לצמוח.

טיפול בנשירת שיער לאחר לידה

נשירת שיער מתרחשת לאחר הלידה ובזמן ההנקה כתוצאה מחוסרים של ברזל, חומצות אמינו ואבץ. כדי למנוע נשירה, חשוב מאוד להשלים את החוסרים, אם בטבליות ואם על ידי תזונה טבעית, בדומה לנאמר בפסקה הקודמת.

מילוי שיער דליל

ניתן לפתור את הבעיה בצורה קוסמטית – מילוי שיער הוא בעצם הוספה של שיער ממקור חיצוני לשיער הראש. שלא כמו פאה, המילוי מתווסף לשיער הטבעי באופן קבוע, ונשאר על הראש עד להסרתו. מילוי שיער נעשה בדרך כלל אצל מעצבי שיער.

השתלת שיער

השתלת שיער זהו פתרון חד פעמי וקבוע לתופעה של נשירת שיער והתקרחות. התהליך כולל השתלה של שיער מעורפו של המטופל לחלקים המתקרחים שעל ראשו. כיום מדובר בתהליך פשוט יחסית, עם זמן התאוששות מינימלי ועם תוצאות מצוינות לטווח הרחוק.

למיד נוסף בנושא פתרונות לתופעת נשירת שיער גלשו לאתר טופיק http://www.toppik.co.il/

פוסט זה עניין אותך? ספר לנו מה דעתך! השאר תגובה למטה או הירשם לקבלת עדכונים שוטפים ישירות מהבלוג. רוצה מידע נוסף? בקר בערוץ היוטיוב של ד"ר גינזבורג או באתר המרפאה הרשמי.