כמחצית מהגברים בעולם סובלים מבעיית התקרחות, אך צרת רבים היא לא תמיד חצי נחמה. אצל הרבה מאוד גברים, שיער דליל נתפס כסוף עידן הנעורים וחלקם אפילו נכנסים לדיכאון. השתלת שיער היא פתרון שתופס תאוצה בשנים האחרונות בהקשר זה. מומלץ לדעת מהן הסיבות לכך.

השתלת שיער קלאסית

השיטה הקלאסית היא טיפול כירורגי לכל הדבר. טיפול זה נעשה בהרדמה מקומית, לכן המטופל לא מרגיש כאבים. אורך הטיפול נע בין שלוש לחמש שעות. מקור השיער המיועד להשתלה הוא מהמטופל עצמו: הרופא לוקח שיער מאזור בו עדיין שינה צמיחה שופעת (כמו העורף למשל)  ומשתמש בו לצורך מילוי שיער דליל.

השיטה הקלאסית הייתה בשימוש לאורך הרבה מאוד שנים, אבל היא לוקה בחסרון גדול: בדרך כלל, ניתן להבחין כאשר מסתכלים על הראש, מי עבר השתלת שיער. זו שיטה שיוצרת מראה לא טבעי כלל. בשנים האחרונות פותחו שיטות אשר מנטרלות לגמרי את ההבדלים בין השיער המקורי לשיער המושתל.

השתלה מודרנית: משתילים שערה אחר שערה

ההבדל הגדול בין השיטה הקלאסית לשיטות החדשות הוא באופן ההשתלה. היום, כאשר נלקחות רצועות השיער מהמקום שבו הוא עדיין גדל, הרופא המטפל מפריד אותן אחת מהשנייה. ההפרדה יכולה להיות בקבוצות של עד ארבעה שערות או אפילו לשערות בודדות, בהתאם לשיטת ההשתלה.

לאחר הפרדת השערות, מתחיל שלב ההשתלה. הרופא לוקח כל שערה בנפרד ומשתיל אותה בראש המטופל. כמות השערות המושתלת בכל ניתוח מגיעה לכ-3000. במקרים מסוימים, השתלת שיער בודדת לא תספיק ולכן המטופל יאלץ לעבור כמה ניתוחים.

ומה עם התוצאות?

את תוצאות ההשתלה מתחילים לראות בערך לאחר שלושה חודשים ממועד ביצוע הניתוח. התוצאות הסופיות נראות לעין רק לאחר כשנה. מילוי שיער הוא לא עניין פשוט – השיער המושתל צריך להתרגל למקומו החדש ולחזק את השורשים. רק אז הוא מתחיל לצמוח.

הרופא המטפל צריך לעשות עם המטופל תיאום ציפיות לפני ביצוע ההשתלה. מטופלים רבים התאכזבו מהתוצאות, חלקם בגלל הנפח שהושג וחלקם בגלל המראה. אומנם ישנם מקרים מוצלחים מאוד, אך קשה לדעת מה תהיה תוצאת השתלת שיער לפני ביצועה – ועל הרופא להבהיר זאת מראש.

החיים לאחר ההשתלה

נקודה חשובה שכל מטופל צריך להיות מודע אליה היא שאומנם השיער החדש ימשיך לצמוח, אך השיער הישן בַמַקום המושתל ימשיך לנשור. כדי לעצור את נשירת השיער הישן יש צורך בטיפול למניעת נשירה. טיפול כזה אפשר לקבל מרופא עור המתמחה בתחום של נשירת שיער.

לא רק השתלת שיער: פתרונות של הרגע האחרון

כמו שציינו כאן, התוצאות של ניתוח השתלת שיער נראות רק לאחר כמה חודשים.  מה קורה עד אז? ישנם מקרים רבים, אירועים וסיטואציות שיכולים להיות מתסכלים מאוד למי שסובל מהתקרחות, גם אם עבר השתלה וגם אם לא. ראש ללא שיער יכול לגרום לחוסר ביטחון עצמי ברגעים הכי קריטיים של החיים.

לדחיפות של הדקה ה-90 יש פתרון. ישנו היום בשוק מוצר הנקרא טופיק. מוצר זה מכיל סיבי שיער מיקרוסקופיים שמשתלבים בטבעיות במקום בו יש שיער דליל. מה שצריך לעשות הוא פשוט לפזר את החומר על הראש. החומר, שנראה כמו אבקה מתאים לכל צבע שיער ומחזיק בו היטב עד לחפיפת השיער. זהו פתרון פרקטי מאוד למראה חדש בין אם נעשתה השתלת שיער ובין אם לא.

פוסט זה עניין אותך? ספר לנו מה דעתך! השאר תגובה למטה או הירשם לקבלת עדכונים שוטפים ישירות מהבלוג. רוצה מידע נוסף? בקר בערוץ היוטיוב של ד"ר גינזבורג או באתר המרפאה הרשמי.